Lista aktualności Lista aktualności

Bieliki wróciły do naszych lasów!

Na terenie Nadleśnictwa Skierniewice, bytuje para wyjątkowego drapieżnika – bielika. W tym roku wyprowadziła potomka…


         Młoda, aczkolwiek dorodna samica (waży ok. 5 kg) jest zdrowa i ma się bardzo dobrze. Została zaobrączkowana przez uprawnionego specjalistę, członka Komitetu Ochrony Orłów – Pana Dariusza Anderwalda. Dzięki oznaczeniu ptaków możliwa jest ich identyfikacja, poznawanie tras wędrówek czy biologii.
          Bielik zwyczajny (Haliaeetus albicilla), zaliczany do rodziny jastrzębiowatych jest największym ptakiem szponiastym w północnej Europie.
Ptaki te są monogamistami i zwykle łączą się w pary na całe życie. W czasie godów bieliki obejmują terytorium bliskie 100 km2. Związane są ściśle ze środowiskiem wodnym, gdzie też najczęściej polują. Ryby stanowią znaczną część pokarmu tych ptaków. Ich ofiarami padają również ptaki, głównie perkozy, kaczki i łyski. Sporadycznie łapią ssaki – zające, gryzonie, a także młode sarny.
        Bieliki budują gniazda na wysokich, okazałych drzewach, najczęściej sosnach, olchach i bukach. Mogą osiągać wagę nawet 1 tony. Gałęzie o długości około 1 m tworzą podstawę gniazda, które wyściełają trawą, mchami, porostami czy sierścią.
         Ptaki cechują się masywnymi oraz długimi i szerokimi skrzydłami o prostych, równoległych brzegach, o rozpiętości do 220 cm u samców i aż 240 cm u samic. Samice są nieznacznie większe od samców. Waga samców wynosi 3,5–4,5 kg, zaś samic 4–6 kg. W upierzeniu nie ma różnic.
        Bielik objęty jest ochroną gatunkową ścisłą.  Wokół gniazd bielików obowiązuje strefa ochronna o promieniu 500 m w okresie od stycznia do końca lipca i 200 m w pozostałej części roku. Ochrona miejsc gniazdowania spowodowała wzrost populacji bielika, a Polska znajduje się w europejskiej czołówce pod względem liczebności gniazdujących osobników tego gatunku . Ich lokalizacja jest objęta tajemnicą prawną, aby uchronić ptaki przed niepokojeniem, np. wybieraniem jaj i piskląt, fotografowaniem czy kłusownictwem.