Lista aktualności Lista aktualności

Czysty las jest lepszy!

Zachęcamy do podjęcia wyzwania #zabierz5zlasu! Szczegóły w treści artykułu.

 

         Temat zaśmiecania lasów jest niestety ciągle aktualny. Niemal każdego tygodnia dowiadujemy się o nowych, większych lub mniejszych nielegalnych wysypiskach śmieci. Nie wspominając o pojedynczych śmieciach, rozproszonych na znacznym obszarze pozostawianych przez niektórych bywalców lasów.


          Niestety ta nierówna walka zdaje się nie mieć końca… Każdego miesiąca służby terenowe nadleśnictwa, przy współpracy z Zakładami Usług Leśnych usuwają śmieci z naszych lasów. W 2019 roku w Nadleśnictwie Skierniewice wywieziono z lasów blisko 350 m3 śmieci, na łączną kwotę przekraczającą 75 tys. zł! Taka ilość odpadów wypełniłaby niemal w 70% misę naszego skierniewickiego basenu czy też zajęłaby niemal 9 wagonów kolejowych o ładowności 40 m3 każdy… W latach ubiegłych było jeszcze gorzej… Z kolei przeznaczone na ten cel środki można by było przeznaczyć na inne działania, związane z ochroną lasu, turystyką czy edukacją.

          W skali makro sytuacja jest jeszcze bardziej dramatyczna. Tylko na obszarze Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi w ubiegłym roku zebrano około 5 tys. m3 śmieci, za kwotę 1,5 mln złotych, a w całych Lasach Państwowych 108 tys. m3 za olbrzymią kwotę niemal 20 mln złotych! Pociąg wypełniony zebranymi śmieciami z terenów leśnych zarządzanych przez Lasy Państwowe miałby 21 km długości i składał się z 2700 wagonów…

          Rośnie na szczęście wykrywalność sprawców tego nielegalnego precedensu, m.in. dzięki współpracy służb terenowych nadleśnictwa, Posterunku Straży Leśnej oraz instalacji monitoringu przy najczęściej zaśmiecanych miejscach. W ubiegłym roku na 8 dużych interwencji 7 zakończyło się ukaraniem sprawców.


        Jakie odpady najczęściej możemy znaleźć z lesie? W zasadzie niewiele jest już w stanie zaskoczyć leśników. Ludzie wyrzucają do lasów zarówno śmieci komunalne, jak również stare i zużyte sprzęty AGD, meble, opony, opakowania, materiały budowlane, czasem także odpady niebezpieczne.


         Śmieci w lesie to nie tylko mało atrakcyjne wrażenia estetyczne. To przede wszystkim ogromne zagrożenie dla zwierząt, mogą przyczynić się powstania pożaru, powodują skażenie wód, gleby, uwalniają do atmosfery trujące substancje, sprzyjają także rozwojowi bakterii.
Na szczęście pojawiają się też pozytywne aspekty w tym trudnym temacie. Zdarzają się interwencje okolicznych mieszkańców, którym zależy na stanie naszych lasów i sami je sprzątają. Po zebraniu śmieci najlepiej skontaktować się z nadleśnictwem w celu umówienia ich odbioru lub wskazania miejsca ich pozostawienia.

          Bardzo ciekawą i pozytywną inicjatywą społeczną, walczącą z problemem śmieci w lesie jest także akcja „Forest Heroes – Bohaterowie lasu” zainicjowana przez Marzenę i Damiana Kublików. W ramach inicjatywy powstałą w serwisie internetowych Google Maps interaktywna mapa, na której można oznaczyć miejsca, które wymagają posprzątania, jak również te, które już zostały uporządkowane.

          Nadleśnictwo Skierniewice serdecznie zachęca wszystkich odwiedzających nasze lasy do wzięcia udziału w akcji pod hasłem „czysty las jest lepszy” oraz wspólnym #zabierz5zlasu. To proste działanie, które przynosi bardzo pozytywne skutki ekologiczne i edukacyjne.


         Na czym to polega? Podczas najbliższej wizyty w lesie zabierz ze sobą przynajmniej 5 sztuk śmieci, sfotografuj je i wrzuć do sieci wpisując #zabierz5zlasu, oznacz w poście Nadleśnictwo Skierniewice oraz osoby, które nominujesz do podjęcia wyzwania. Oznaczone osoby robią dokładnie to samo i dzięki temu z lasu znikają kolejne śmieci! Zrób coś dobrego dla lasu #ToTakieProste