Lista aktualności Lista aktualności

Łódzcy leśnicy pomagą w walce z koronawirusem

Strażnicy leśni z nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych odpowiedzieli na dramatyczny apel dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Będą odpowiedzialni za dostarczanie tlenu pacjentom walczącym o życie z wirusem COVID-19 w łódzkim szpitalu.

 

Strażnicy leśni pełnią dyżury (w dwuzmianowym systemie) w szpitalu „Na Stokach” przy ulicy Pieniny 30 w Łodzi, który został uruchomiony jako szpital dla chorych na koronawirusa.

Zanim pierwsi leśnicy pełnili dwunastogodzinny dyżur przy łóżkach chorych, wszyscy zostali przebadani i dopuszczeni decyzją lekarza do pomocy przy dostarczaniu tlenu dla osób hospitalizowanych na oddziałach szpitalnych. Leśnicy przeszli także szkolenie z zakresu eksploatacji urządzeń i instalacji niepalnych gazów medycznych pod okiem profesjonalnej kadry szkoleniowej, zakończone egzaminem. 29 października rozpoczęli służbę.

Zadaniem leśników jest pobranie z magazynu pustych butli z tlenem, dostarczenie do uzupełnienia i następnie długi (nawet 3-godzinny) obchód po szpitalnych salach po to, by tlen trafił do chorych. Szpital nie ma centralnego systemu dostarczania tlenu do łóżek – a butle tlenowe przy łóżkach pacjentów trzeba wymieniać. Wcześniej jedynie jedna osoba w całej placówce zapewniała tlen wszystkim chorym.

Strażnicy leśni, na co dzień powołani do zupełnie innych zadań, w tym wymagającym wyjątkowych działań czasie, mierzą się z ogromną odpowiedzialnością za ludzkie życie. To do nich należy sprawdzenie poziomu tlenu, jaki pozostał pacjentowi i właściwa reakcja.

Marcin Staciwa, strażnik leśny z Nadleśnictwa Opoczno, który w pierwszej grupie wziął udział w akcji, relacjonuje: - Dopiero tam, patrząc na cierpiących przy każdym oddechu ludzi, zrozumiałem jak poważne zadanie mamy do wykonania i to, że na szali jest ludzkie życie. A w tym wszystkim trzeba jeszcze pamiętać o wielu zasadach sanitarnych, aby chronić siebie i swoją rodzinę.

Warto dodać, że w kwietniu 2020 r. Lasy Państwowe przekazały 2 mln zł wsparcia dla służb medycznych walczących z koronawirusem SARS-CoV-2. Po konsultacji z Dyrekcją Generalną jednostki organizacyjne Lasów Państwowych przeznaczyły te środki na pomoc szpitalom na obszarze ich działania, m.in. na zakup respiratorów. Łódzcy leśnicy przekazali wtedy ponad 250 tys. zł pięciu szpitalom w regionie z przeznaczeniem na zakup aparatury do testów genetycznych, rentgenodiagnostyki oraz ultrasonografii, jak i środki ochrony osobistej lekarzy i pielęgniarek.