Lista aktualności Lista aktualności

Modliszka zwyczajna w lasach Nadleśnictwa Skierniewice

Czujny turysta zaobserwował modliszkę w skierniewickich lasach.

 

Na terenie kompleksu Puszczy Bolimowskiej, należącego do Nadleśnictwa Skierniewice zaobserwowano modliszkę zwyczajną. Nie jest to pierwsze spotkanie z tym gatunkiem, jednak wciąż jest to zjawisko rzadkie. Modliszka jest gatunkiem o dużej ekspansji, co jest związane ze zmianami klimatycznymi. Modliszek przybywa z każdym rokiem i pojawiają się na coraz to nowszych stanowiskach!

 

Kilka słów o gatunku

Modliszka kojarzy się przede wszystkim z jaskrawą zielenią. Obserwuje się jednak także osobniki brązowe czy jasnożółte. Samce zazwyczaj mniejsze od samic dorastają do około 40 mm, natomiast samice mogą osiągnąć nawet 75 mm. Mimo, iż owad y te posiadają skrzydła, korzystają z nich sporadycznie. Samice porusza się wyłącznie po ziemi, a w sytuacji zagrożenia co najwyżej przyspiesza kroku, natomiast samce czasem latają na krótkie odległości.

Pierwsza para kończyn jest chwytna i bardzo silna – służy do chwytania ofiar. Modliszkę najczęściej spotkamy na silnie nasłonecznionych i suchych polanach czy łąkach z dużym pokryciem roślin. Przysiada na niskich częściach roślin, wyczekując ofiary. Chwycone w silne odnóża zwierzę nie ma szans na ucieczkę. Jest zjadane żywcem – często zaczynając od głowy!

Cykl życiowy modliszki trwa około 60 – 90 dni (samice mają cykl życiowy dłuższy o średnio 31 dni od samców). W tym czasie larwa przechodzi 6 wylinek. Młode modliszki wylęgają się wiosną, z jaj złożonych jeszcze poprzedniego sezonu, po tzw. zimowej diapauzie.


Kanibalizm

W życiu tych zwierząt dość popularne są akty kanibalizmu polegającego na tym, że samica zjada samca, który z nią kopulował. Zjawosko to zaobserwowano znacznie częściej wśród osobników w niewoli niż na wolności. Czemu do tego dochodzi? Istnieje kilka hipotez…

  • Do aktu kanibalizmu może dochodzić w sytuacji, gdy samice wyczują silną konkurencję w łowisku.
  • Inna teoria mówi o silnym instynkcie drapieżcy u samic
  • jeszcze inna, że  po zapłodnieniu i wykorzystaniu całego nasienia samiec może być „zbędny” i „nieprzeprzęgany” z punktu widzenia natury i dlatego samice eliminują samców.

 

Fot. Paweł Skokowski. Modliszka zwyczajna.