Lista aktualności Lista aktualności

Nietypowy gatunek obcy w skierniewickich lasach

Na terenie Nadleśnictwa Skierniewice znaleziono przedstawiciela żółwia z rodzaju Tracemys – a konkretnie żółwia czerwonolicego…

 

       Pewne jest to, że nie jest to jego naturalne środowisko i zapewne znalazł się tu w wyniku nieodpowiedzialnej działalności człowieka. Co więcej docierają do nas sygnały, że przedstawiciele tego gatunki były już widywane w różnych miejscach w okolicy. Sprawa więc wydaje się poważna...


        Jakiś czas temu były bardzo popularne i chętnie kupowane. Gad ten gościł w wielu polskich domach. Jak się jednak okazuje, jego hodowla w warunkach domowych nie należy do najprostszych.


        Gatunek ten osiąga nawet 30 cm długości i dożywa 30-35 lat, a co za tym idzie potrzebuje znacznej przestrzeni. Akwarium, w którym powinien przebywać powinno mieć 1200 litrów + część lądowa, która w przypadku żółwi ozdobnych jest konieczna. Wymaga poza tym odpowiedniej diety, naświetlania promieniami UVB oraz filtracji.


        Podczas zakupu malutkiego, sympatycznego stworzenia nasze wyobrażenia na temat wspólnej egzystencji często nie pokrywają się z realiami. I tutaj pojawia się najbardziej prawdopodobna odpowiedź, w jaki sposób żółw czerwonolicy trafił do naszego środowiska.
To ludzie starając się „pozbyć” problemu zaczęli wypuszczać te gady w różnych miejscach, na terenie całego kraju. Dlatego też widywane są wielu lokalizacjach. Czasem pojedynczo, czasem nawet grupowo…


       Pamiętajmy, że jest to gatunek obcy, który świetnie radzi sobie w naszych warunkach. Bardzo szybko zadomawia się w obcym środowisku, przez co stanowią zagrożenie dla rodzimych gatunków flory i fauny, w tym naszego jedynego rodzimego gatunku żółwia - żółwia błotnego.

 

Fot. Hanna Stepińska


        Gatunek ten wyróżniony jest w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 9 września 2011 r. w sprawie listy roślin i zwierząt gatunków obcych, które w przypadku uwolnienia do środowiska przyrodniczego mogą zagrozić gatunkom rodzimym lub siedliskom przyrodniczym
Zgodnie z art. 120 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody zabrania się wprowadzania do środowiska przyrodniczego oraz przemieszczania w tym środowisku roślin, zwierząt lub grzybów gatunków obcych.
       

        Przetrzymywanie, hodowla, rozmnażanie, oferowanie do sprzedaży i zbywanie gatunków obcych, które w przypadku uwolnienia do środowiska przyrodniczego mogą zagrozić rodzimym gatunkom lub siedliskom przyrodniczym jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia właściwego regionalnego dyrektora ochrony środowiska (art. 120 ust. 2 pkt 2 ustawy o ochronie przyrody). Natomiast przywożenie z zagranicy inwazyjnych gatunków obcych oraz jednocześnie przetrzymywanie, hodowla, rozmnażanie, oferowanie do sprzedaży i zbywanie tych sprowadzonych okazów wymaga zezwolenia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (art. 120 ust. 2 pkt 1 ustawy o ochronie przyrody).