Lista aktualności Lista aktualności

NIE MA ŚWIĄT BEZ CHOINKI


        O tym, że nie ma Świąt Bożego Narodzenia bez pachnącego lasem drzewka chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Mimo, a może zwłaszcza, w tej sytuacji – rzeczywistości epidemii koronawirusa – musimy sobie pomagać i okazywać ludzką życzliwość oraz pamięć! Zatem z zachowaniem wszelkiej ostrożności leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi w ramach akcji CHOINKA OD LEŚNIKÓW przekazali ponad sto pachnących, świątecznych drzewek do łódzkich instytucji, szpitali, hospicjów, ośrodków opieki, fundacji i kościołów.
        To już tradycja, że leśnicy wspierają w ten sposób swoich partnerów, jednak formuła akcji się z roku na rok rozszerza i z dumą mogą pochwalić się, że naturalne świerki i skromne podarki od leśników ucieszą w tym roku podopiecznych m.in. Domu Samotnej Matki im. S. Leszczyńskiej, Domu Dziecka dla Dzieci Chorych Fundacji „Dom w Łodzi”, Fundacji Gajusz, Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki, Uniwersyteckiego Centrum Pediatrii im. Marii Konopnickiej i Szpitala Pediatrycznego im. J. Korczaka w Łodzi, Stowarzyszenia Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych i Łódzkiego Hospicjum dla Dzieci.

        Nadleśnictwo Skierniewice również przekazuje drzewka bożonarodzeniowe wraz z bombkami reklamowymi do instytucji, które się do nas zwracają. Do tej pory przekazaliśmy drzewka do: Domu Pomocy Społecznej w Skierniewicach, Parafii Wojskowej pw. Wniebowzięcia NMP w Skierniewicach, Komendy Powiatowej Policji w Rawie Mazowieckiej, Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Skierniewicach oraz Przedszkola nr 8 w Skierniewicach „Zielony Zakątek”.

 

Świerk, jodła czy sosna? Naturalna czy sztuczna? Jak dbać?


        Tradycją jest wybór świerka, jednak polecamy również jodłę, która pomimo tego, że nie posiada intensywnego zapachu to charakteryzuje się pięknym pokrojem oraz sosnę, która pięknie pachnie żywicą i najdłużej utrzymuje igły.


        Przyniesioną do domu choinkę warto postawić w miejscu z dala od kaloryfera, osadzić w stojaku z podstawką lub do wiadra z piaskiem i podlewać regularnie. Wtedy nasze drzewko będzie zielone przez tygodnie.


        Warto wybrać choinkę naturalną przede wszystkim dlatego, że jest ekologiczna, cudownie pachnie i wprowadza prawdziwy klimat świąt. Jej wyprodukowanie nie obciąża planety. Takie drzewko pochłania CO2 i wiąże go w drewnie, które po świętach można jeszcze wykorzystać. Jak? Okryć rośliny na działce, pociąć i wykorzystać do tworzenia małych dzieł sztuki, ogrzania domu czy przerobić na kompost – tylko od nas zależy jak później wykorzystamy bożonarodzeniowe drzewko.
Sztuczna choinka jest… sztuczna, plastikowa. Nie dość, że nieładnie wygląda to do jej wykonania zużyto substancje ropopochodne, mnóstwo energii i wody (jej zasoby maleją). Jej produkcja pozostawia ogromny ślad węglowy. Dodatkowym minusem jest to, że będzie rozkładać się nawet 400 – 500 lat!