Lista aktualności Lista aktualności

Pamiętajmy o bohaterach - konkurs

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi wraz redakcją Dziennika Łódzkiego chciałaby zaprosić Państwa do udziału w szczególnej akcji. Listopad to czas, kiedy wspominamy bliskich, którzy odeszli. Teraz i przez cały rok powinniśmy pamiętać także o bohaterach, którzy oddali swoje życie za naszą Ojczyznę.

Co trzeba zrobić?
Odwiedzić jedno z Miejsc Pamięci Narodowej znajdujących się na terenie RDLP w Łodzi. Mapa i pełna lista miejsc wraz historiami, które upamiętniają, dostępna tutaj: https://dzienniklodzki.pl/miejscapamieciwlasach
Zrobić zdjęcie z takiej wizyty i wraz z krótką odpowiedzią na pytanie konkursowe: „Dlaczego warto pamiętać o bohaterach?” (wystarczą 2-3 zdania), przesłać poprzez formularz zgłoszeniowy znajdujący się na stronie: https://dzienniklodzki.pl/konkurs-pamietajmy-o-bohaterach-czyli-historia-zapisana-w-lasach-poznaj-ponad-50-miejsc-pamieci-narodowej-i-odwiedz-je-w/ar/c5-15245776  (tam również regulamin).

Dla kogo ten konkurs?

  • rodzin,
  • młodzieży szkolnej z opiekunami,
  • harcerzy,
  • grup pasjonatów.

Do kiedy mamy czas?
Na zgłoszenia konkursowe czekamy do 30.11.2020 r.


POZNAJCIE HISTORIE, O KTÓRYCH SZUMIĄ DRZEWA, ODWIEDŹCIE MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ, ZGŁOŚCIE SIĘ DO KONKURSU I ZGARNIJCIE NAGRODY!

 

Z terenu Nadleśnictwa Skierniewice w konkursie udział biorą 3 miejsca, które pokrótce przedstawiamy poniżej:

 

Mogiły AK-owskie Leśnictwo Grabina oddział 159a


Na terenie Nadleśnictwa Skierniewice (leśnictwo Grabina), w oddziale 159a, przy duktach leśnych, znajdują się dwie mogiły żołnierzy Armii Krajowej rozstrzelanych przez Niemców.
Napotykamy tu mogiłę pojedynczą (prawdopodobnie) a w odległości ok. 40 metrów drugą - zbiorową, zamordowanych przez niemieckiego okupanta naszych patriotów.

Jedna z wersji (…) to ta, że są to mieszkańcy Wólki Łasieckiej. Inną (…) - jak przywieziono tych nieszczęśników na rynek, odczytano wyrok i odwieziono do lasu. A że było słychać strzały i była to zima, więc jacyś chłopcy znaleźli świeże dwie mogiły, jedną dużą a drugą małą. Chodziły słuchy, że przed rozstrzelaniem kazano Tym nieszczęśnikom wykopać sobie grób, po czym nie zabito jednej osoby, aby ona zasypała zbiorową mogiłę, gdyż oprawcy nie chcieli brudzić sobie rąk. Niestety nadzieja na przeżycie okazała się płonna, bo i tego pozostawionego przy życiu nieszczęśnika oprawcy zgładzili.

Mogiła w lesie jest symboliczna. To jest miejsce ich pierwszego pochówku. Po wojnie zostali wydobyci przez rodziny i pochowani w rodzinnych grobowcach.

 

Miejsce Pamięci Narodowej (leśnictwo Zwierzyniec, oddział 249c)


17 września 1944 roku, hitlerowscy dokonali mordu na 20 mieszkańcach Skierniewic (w odwecie za zastrzelenie przez ruch oporu AK jednego żandarma).

Corocznie 17 września dokładnie o godzinie 15:00, przy symbolicznej mogile w  Zwierzyńcu, poprzez złożenie kwiatów i zapalenie zniczy rodziny zamordowanych, władze miasta, przedstawiciele szkół skierniewickich, Towarzystwa Przyjaciół Skierniewic oraz Nadleśnictwa Skierniewice czczą pamięć rozstrzelonych niewinnych ofiar w lesie Zwierzynieckim.

 

Cmentarz z okresu I wojny światowej w leśnictwie Rylsk, oddział 130a


Cmentarz wojenny w Cielądzu powstał prawdopodobnie tuż po pierwszych walkach jakie rozegrały się w okolicy pod koniec października 1914 r. między XIX rosyjskim korpusem a niemieckim korpusem Landwehry generała von Woyrscha. Żołnierze tego korpusu rekrutowali się z Dolnego Śląska. Ponadto chowano na nim również poległych, którzy zginęli podczas tzw. ofensywy Frommela w marcu 1915 r.

Według dokumentów historycznych na cmentarzu pochowano 81 poległych armii niemieckiej oraz 1 Rosjanina. Zachowało się kilka kamieni nagrobnych z wyrytymi inskrypcjami. Wśród pochowanych znajdują się najprawdopodobniej również żołnierze pochodzenia polskiego,  którym przyszło walczyć w armii jednego z zaborców.