Lista aktualności Lista aktualności

Wypoczynek w lesie

Spędź u nas ostatnie dni wakacji!

          Nadleśnictwo Skierniewice składa się ze 166 kompleksów leśnych. Jest jeden główny kompleks o powierzchni 4668 ha, zajmujący 34,5% powierzchni lasów nadleśnictwa. To teren Puszczy Bolimowskiej, niezwykle atrakcyjny turystycznie.

 

  

 

          Nie tak dawno pisaliśmy o tym jak bezpiecznie korzystać z lasu. Czego nie powinniśmy robić przebywając na obszarach leśnych, jak przygotować się do leśnej wędrówki oraz jak nie zgubić się w lesie.

         

Lasy Nadleśnictwa Skierniewice mogą być ciekawą alternatywą na odpoczynek i relaks zarówno dla okolicznych mieszkańców jak również gości z dalszych stron.Teraz tym bardziej zachęcamy do spędzania wolnego czasu w bliskim kontakcie z leśną przyrodą. Lasy Nadleśnictwa Skierniewice mogą być ciekawą alternatywą na odpoczynek i relaks zarówno dla okolicznych mieszkańców jak również gości z dalszych stron. Na terenach leśnych zarządzanych przez Nadleśnictwo Skierniewice wytyczonych jest wiele szlaków rowerowych i pieszych, trasa biegowa oraz szlak konny. Ich przebieg dostępny jest na mapach nadleśnictwa, mapach Bolimowskiego Parku Krajobrazowego oraz już niebawem w Banku Danych o Lasach.

 

 

 

 

 

Na terenie nadleśnictwa zlokalizowanych jest 8 rezerwatów przyrody zachwycających swoją różnorodnością, licznymi wiekowymi i pomnikowymi drzewami. Jednym z nich jest rzeka Rawka, po której organizowane są trudne, aczkolwiek niezwykle malownicze spływy kajakowe.  

 

 

          Bardzo charakterystycznym elementem krajobrazu Puszczy Bolimowskiej są także śródleśne polany, które uatrakcyjniają wędrówki odwiedzającym nasze lasy. Jedna z polan – Siwica jest rezerwatem przyrody.
Dla gości skierniewickich lasów udostępniamy kilka miejsc postoju pojazdów, tak aby każdy, nawet jeśli do lasu nie ma blisko, mógł dojechać samochodem i bezpiecznie go pozostawić na czas spaceru.

 

 

 

          Z kolei przy siedzibie nadleśnictwa w Zwierzyńcu można przespacerować się po wytyczonej ścieżce edukacyjnej „Zwierzyniec Królewski”. Przy okazji spaceru każdy będzie mógł zapoznać się z wieloma informacji na temat funkcjonowania ekosystemu leśnego, wielofunkcyjnej gospodarki leśnej oraz pracy leśnika. Nie ma to jak łączyć przyjemne z pożytecznym. Dużą atrakcją ścieżki jest fragment lasu z licznymi pomnikowymi dębami, liczącymi kilkaset lat. Swoimi rozmiarami wywołują ogromne wrażenie, pozostające na długo w pamięci.

 

 

 

          Nawet zwykła wizyta w lesie przynieść może wiele radości i atrakcji. Las na niewielkiej przestrzeni potrafi być bardzo zmienny. Zaobserwować możemy wiele ciekawych gatunków roślin, spotkać różnorodne owady czy większe zwierzęta. Dynamika ekosystemu leśnego nie pozwoli nudzić się nikomu.

 

 

         Okres wakacyjny dobiega końca. Warto ten czas spędzić  w otoczeniu zieleni, pooddychać jeszcze letnim, świeżym powietrzem, wyciszyć się, nabrać dystansu do problemów dnia codziennego…

 

 

 

A zatem serdecznie zapraszamy!