Asset Publisher Asset Publisher

Zanocuj w lesie - MAMY tO!

Łatwiej zanocujesz na dziko w Lasach Państwowych!

Od 1 maja na terenie Nadleśnictwa Skierniewice, w leśnictwie Łasieczniki, udostepniony zostanie wszystkim chętnym specjalny obszar leśny, gdzie miłośnicy nocowania w lesie będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. Udostępniony teren, gdzie można zanocować na dziko liczy ok. 1500 ha.

To efekt pilotażu, który odbywał się przez ostatni rok. Jego rezultaty okazały się przełomowe, dlatego leśnicy postanowili, że obszarów do nocowania na dziko w lesie będzie jeszcze więcej i zostaną wprowadzone na stałe.

W jednym miejscu może teraz nocować maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. W tym przypadku zgłoszenie nie jest wymagane. Z kolei nocleg powyżej dziewięciu osób i dwóch nocy należy zgłosić mailowo na adres danego nadleśnictwa,  nie później niż dwa dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt. Biwakujący będą musieli potem przywrócić miejsce do stanu wyjściowego, przede wszystkim posprzątać po sobie – zgodnie z zasadą leave no trace (z ang. nie zostawiaj po sobie śladów).


Lokalizacja obszaru widoczna jest  na mapie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy oraz z poziomu aplikacji mBDL. Z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. Regulaminem korzystania z obszaru [do pobrania poniżej].
  2. Informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą. Nadleśnictwo Skierniewice nie wyznaczyło miejsc do rozpalenia ognia.
  3. Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/. Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.
  4. Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu https://skierniewice.lodz.lasy.gov.pl/informacja oraz z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu.
  5. Z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków turystycznych.
  6. Z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! Terminy polowań zbiorowych znajdują się pod adresem: http://www.knieja9.pl/.
  7. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie według regulaminu następuje poprzez przesłanie na adres skierniewice@lodz.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie:

Emilia Miedzińska, tel.: 734-194-379

adres e-mail: emilia.miedzinska@lodz.lasy.gov.pl

 

Gorąco zachęcamy do wypełnienia anonimowej ankiety wszystkie osoby korzystające turystycznie  i rekreacyjnie z lasów. Pomoże nam to udoskonalić Program.

LINK do ankiety

 

O historii programu

Osób chętnych do nocowania na dziko w lesie stale przybywa. Szacuje się, że sama społeczność związana z bushcraftem i survivalem, czyli nietypowymi formami aktywności terenowej, nastawionymi na bliski kontakt z naturą, minimalizm, samowystarczalność i długie przebywanie w lesie, liczy w Polsce ponad 40 tys. osób i szybko rośnie.  Do tego dochodzą ci, którzy po prostu chcą przenocować w lesie. Zwłaszcza w okresie pandemii, gdy chętnych na spędzanie urlopu w Polsce lawinowo przybyło.

Wychodząc naprzeciw szerokiemu zainteresowaniu bushcraftem i survivalem, udostępniamy obszary leśne pod te formy aktywności. To doskonała okazja do głębokiego kontaktu ze środowiskiem naturalnym, możliwość obserwacji przyrody i ucieczki od wielkomiejskiego szumu - powiedział Pełnomocnik Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa, Edward Siarka.

Mimo to  idea „włóczenia się w dziczy” stanowiła wyzwanie dla Lasów Państwowych jako zarządcy większości terenów leśnych w kraju. Dla przykładu, ustawa o lasach z 1991 r. w art. 30 zabrania biwakowania poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu lub nadleśniczego.  Dlatego Lasy Państwowe w 2019 r. wspólnie ze środowiskami bushcraftowców i surwiwalowców wypracowały nowatorskie rozwiązanie, które polegało na wyznaczeniu pilotażowych obszarów obejmujących ponad 65 tys. ha lasów. Leśnicy skorzystali w tym wypadku z opinii prawnej, według której skoro ustawodawca nie określa dokładnie sposobu wyznaczenia przez nadleśniczego miejsc biwakowania, to można wskazać nie tylko konkretne, punktowe miejsce, ale również cały duży teren o precyzyjnie określonych granicach.

 

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie:  https://www.lasy.gov.pl/pl/turystyka/program-zanocuj-w-lesie

Zachęcamy do zapoznania się z filmami o tematyce turystycznej przygotowanymi przez LP.: https://youtube.com/playlist?list=PLBbKNhOCo8W_xmxFY10pS2Ug_QaKZNDyJ

Oraz do korzystania z naszych pomocnych grafik:

http://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/infografiki/wycieczka-do-lasu.jpg/view

http://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/infografiki/jak-sie-znalezc-w-lesie.pdf/view

http://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/infografiki/nie-tylko-wakacyjny-lesny-niezbednik

http://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/infografiki/jak-zachowac-sie-podczas-burzy-w-lesie.jpg/view

http://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/infografiki/lesny-savoir-vivre-100x75.pdf/view