Wydawca treści
O czym pamiętać podczas wizyty w lesie?
Jak przygotować się na wizytę w lesie? O czym należy pamiętać, a czego wystrzegać? Jak sprawić, żeby czas spędzony w lesie był miłym wspomnieniem?
Zanim wybierzemy się na spacer do lasu warto jest się zapoznać z tym, w jaki sposób możemy z niego korzystać.
Mieszkańcy miast zazwyczaj do lasu muszą dojechać samochodem, chociaż przejażdżka rowerem może okazać się bardziej atrakcyjna. W każdym razie, jeśli do lasu zdecydujemy się dojechać samochodem pamiętajmy o tym, aby pozostawić go w bezpiecznym miejscu. Służą temu parkingi oraz miejsca postoju pojazdów, których w miejscach najczęściej wykorzystywanych do rekreacji mamy kilka. Jeśli udamy się w miejsce, gdzie akurat nie ma miejsca postojowego, pozostawmy auto przed granicą lasu, tak aby nie zastawić dróg leśnych, które wykorzystywane są zarówno jako drogi wywozowe, jak i przeciwpożarowe. Co więcej miejmy na uwadze, że pozostawiając rozgrzane auto na poboczu, gdzie zwłaszcza wiosną i latem są wysuszone trawy, o pożar jest naprawdę bardzo łatwo…
jeśli do lasu zdecydujemy się dojechać samochodem pamiętajmy o tym, aby pozostawić go w bezpiecznym miejscu. Służą temu parkingi oraz miejsca postoju pojazdów.
O czym jeszcze powinniśmy pamiętać? Mimo, iż dla wielu jest to oczywiste to znajdą się i tacy, którzy bez skrępowania traktują las jak śmietnik… Śmieci to śmiertelne zagrożenie dla zwierząt żyjących w lesie, powodują także skażenie gruntu, wód i powietrza. Mogą stać się przyczyną pożaru, a i wrażenia estetyczne jakie wywołują zdecydowanie pozostawiają wiele do życzenia… Skoro mamy siłę zabrać ze sobą prowiant, to tym bardziej powinniśmy ją znaleźć, żeby śmieci zabrać ze sobą. Co więcej, jeśli zauważysz w lesie śmieci zawsze możesz przyłączyć się do akcji #zabierz5zlasu i zadbać o to, żeby każdego dnia coraz więcej śmieci znikało z naszych lasów.
Wybierając się do lasu najczęściej chcemy się zrelaksować, odciąć od trudów dnia codziennego. Czy oznacza to, że w lesie w ramach odreagowania możemy się wykrzyczeć? Zdecydowanie bardziej polecamy spacery, przejażdżki rowerowe, bieganie, obserwowanie przyrody czy fotografowanie.
Pamiętajmy jednak o tym, że po obszarach leśnych z psem możemy przemieszczać się wyłącznie na smyczy. Jesteś miłośnikiem zwierząt? Masz psa, który uwielbia długie spacery po lesie? Jeśli tak to wspaniale. Pamiętajmy jednak o tym, że po obszarach leśnych z psem możemy przemieszczać się wyłącznie na smyczy. Przemawiają za tym względy bezpieczeństwa. Wiele zapachów w lesie jest dla naszych pupili niezwykle atrakcyjnych. Szybko może zniknąć nam z oczu i zaginać. Może także zrobić krzywdę zwierzętom leśnym czy wystraszyć innych bywalców lasów.
Dbając o bezpieczeństwo unikajmy rozpalania ognia w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Lepiej zrób zdjęcie ciekawej roślinie zamiast ją zrywać. I tak za długo nie postoi w wazonie na stole w salonie… Unikajmy też bezpośredniego kontaktu z dzikimi zwierzętami.
Na koniec jeszcze jedna uwaga, o której powinniśmy pamiętać zanim udany się z wizytą do lasu. Nie każdy fragment lasu jest dostępny dla turystów. Zwracajmy uwagę na zakazy wstępu do lasu. Unikajmy przemieszczania się przez najmłodsze fragmenty lasu – tzw. uprawy leśne, miejsca oznaczone jako ostoje zwierząt czy takie, gdzie aktualnie prowadzone są prace gospodarcze związane ze ścinką drzew. Prace leśne są szczególnie niebezpieczne dla ludzi i zawsze należy zachować od nich odległość minimum dwóch wysokości otaczających nas drzew.
Jeśli już znamy zasady udostępniania lasów, zastanówmy się jak przygotowywać się na leśną wycieczkę. Warto wcześniej przejrzeć mapę terenu, który mamy zamiar poznać bliżej. Można też sięgnąć do folderu, który jest dostępny w nadleśnictwie lub zajrzeć na stronę internetową nadleśnictwa. W ten sposób bliżej poznamy potencjalne niebezpieczeństwa. Polecamy także skorzystać z mobilnej aplikacji Banku Danych o Lasach (mBDL), którą można pobrać w Sklepie Play. Znajdziemy tu szereg informacji dotyczących obszarów leśnych, opisy poszczególnych fragmentów lasów oraz mapy, w tym mapę zagospodarowania turystycznego. Włączając GPS bez problemu zlokalizujemy się w przestrzeni leśnej. Gdy nie masz mapy, telefonu ani kompasu, słupek oddziałowy pozwoli z łatwością ustalić kierunek północny. Gdy na słupku są numery czterech oddziałów to narożnik pomiędzy dwoma najniższymi numerami wskazuje północ. Znajdziesz wtedy drogę do domu bez problemu.
Polecamy także skorzystać z mobilnej aplikacji Banku Danych o lasach. Znajdziemy tu szereg informacji dotyczących obszarów leśnych, opisy poszczególnych fragmentów lasów oraz mapy, w tym mapę zagospodarowania turystycznego.
Na leśne wędrówki przyda się z pewnością telefon komórkowy. Warto zadbać, aby w telefonie mieć zapisany numer miejscowego leśniczego. Znajdziemy je w folderze nadleśnictwa, czasem na tablicy informacyjnej lub na stronie internetowej nadleśnictwa.
W trakcie leśnych spacerów możemy napotkać polujących myśliwych. Jeśli jest to polowanie zbiorowe to warto wykazać się zrozumieniem oraz taktem i wybrać inną trasę spaceru, zachowując bezpieczny dystans. Można zaczekać na zakończenie pędzenia i wtedy kontynuować spacer. Las służy rekreacji i wypoczynku, spełnia wiele rozmaitych funkcji społecznych, ale jest także jednocześnie obwodem łowieckim, gdzie mogą trwać polowania. Nie można żądać od myśliwych zaprzestania polowania, ale także myśliwi muszą tolerować i przewidzieć obecność ludzi w lesie.
Nie można zapomnieć o odpowiednim ubiorze. Wchodząc do lasu najlepiej ubrać solidne, wysokie buty. Gdy trafimy na okres wylęgu meszek i komarów lepiej założyć strój, który pozwoli jak najbardziej zakryć ciało. Z pewnością przyda się też preparat chroniący nas przed ukąszeniami owadów.
Skoro już wiadomo jak właściwie i bezpiecznie należy zachowywać się w lesie, to zapraszamy do spędzaenia wolnego czasu w lesie!